Leveleskel másodvetésként
A leveleskel, más néven fodroskel szívós, aránylag könnyen termeszthető káposztaféle a kiskertben. A konyhában a kelkáposztához hasonlóan használható fel.
Kötelező távolságtartás
Gyakran láthatók a kertekben olyan ágyások, amelyeket szinte „szétvet” a sok növény. Mi ezzel szemben azt javasoljuk, a bőséges zöldségtermés érdekében teremtsünk minden növénynek elég szabad helyet.
Hogyan fogj paradicsommagot?
Tapasztald meg, milyen nagy öröm, ha saját termesztésű magjaidat vetheted el!
Hogy tároljuk a paradicsomot?
A paradicsom frissen szedve az igazi, amikor nincs szüksége utóérésre. Ebben az állapotában kb. egy hétig tudjuk tárolni.
Zsázsa a konyhaablakba
A konyhakertben nem sok minden akad, így a türelmetlen kertész rögtön a konyhában kezd el veteményezni. Egy hét elég ahhoz, hogy kizöldüljön a zsázsagyep.
Csíraképesség ellenőrzése
Sok bosszúságtól kíméljük meg magunkat, ha a tél végén ellenőrizzünk tárolt vetőmagjaink csíraképességét.
Paradicsom vetőmag házilag
Önporzó paradicsomoknál szinte biztosra mehetünk, ha 2 m-en belül nincs másik tő (idegen beporzású fajták, pl. húsparadicsomok esetén ez a távolság 100 m). Javíthatjuk a saját beporzás esélyét, ha a virágok kocsányát időnként megrázzuk.
A tarlórépa
Van egy kevésbé ismert zöldségfélénk, amit bátran vethetünk másodvetésként és viszonylag kevés törődést kíván. Ez a tarlórépa, vagy kerékrépa.
Tervezzünk másodvetést is!
Itt a tél, a kertészek megérdemelt pihenésüket töltik… Vagy mégsem? A hosszú téli esték kiválóan alkalmasak arra, hogy alaposan megtervezzük, mit is vetünk egész évben.
A tavasz első zöldségei
Tavasz kezdetén (és ősszel) alacsony hőmérsékleten is csírázó, rövid tenyészidejű zöldségeket érdemes vetni, amik a nulla fok körüli hőmérsékletet is elviselik.
Magfogás a legjobb növényeinkből
Még ha tart is a vénasszonyok nyara, a kiskertesek már a következő évet készítik elő.
A mángold
A mángoldot a répából nemesítették, de levelei és főleg levélnyelei annál húsosabbak. Túl azon, hogy késő ősszel és kora tavasszal friss zöldségként szolgál, táplálkozási jelentősége is igen nagy a magas C-vitamin-, vas-, karotin-, cukor- és foszfortartalma miatt.
Burgonyabogár és lepkehernyó elleni védekezés
Fontos tudni, vannak ökológiai gazdálkodáshoz is engedélyezettek készítmények, amelyek a termésbiztonság érdekében használhatók. Ismerjenek meg két olyan baktérium készítményt, amelyek ránk nézve teljesen veszélytelenek, a lepkehernyók és levélbogár lárvák ellen azonban hatásosak.
Metélőhagyma hajtatása
Ha a téli időszakban is friss zöldet szeretnénk fogyasztani, idejében vigyük be a metélőhagymát. A metélőhagyma évelő és fagytűrő. Ha a kertben marad, akkor csak tavasszal hajt ki, meleggel azonban felébreszthetjük téli álmából, hogy élvezhessük friss leveleit.
A drótférgek csapdázása
Betakarítás során bizonyára több olvasó bosszankodott az átfurkált burgonyagumók és sárgarépák miatt. Könnyen lehet, hogy a pattanóbogár lárvája, a drótféreg a tettes.
Vessünk madársalátát!
Lehetőségem volt egyszer néhány december eleji napot Svájcban tölteni. Itt az volt a szokás, hogy az étkezést egy erőteljesen fűszerezett zöldsalátával indították, hogy előcsalogassák a gyomornedveket.
Salátafélék termesztése
A Nyitott Kert Alapítvány a salátafélék termesztéséről tartott szakmai napot a Szent István Egyetem babati (Gödöllő melletti) tangazdaságában. A képzés fajtabemutatóval indult majd a termesztés egyes mozzanatait ismerhettük meg. A gyakorlatban látottakat igyekszünk – amennyire ez írott formában lehetséges - megosztani Olvasóinkkal.
Amikor a burgonyagumó beszél
November közepére mind a nagygazdák, mind a kiskertesek a pincében tudják az idei burgonyatermést. Rekeszekben, tárolókban sorakoznak a szépen válogatott vagy épp a válogatatlan gumók, megszáradtak s a föld már lepergett róluk.
Gyökérfürdő palántáknak
A palántáknak mindenképpen nagy megpróbáltatás a kiültetés. Könnyítsük meg az átmenetet gyökérfürdős kényeztetéssel!
A kezdő balkonkertészek 6 pontja
Noha az elmúlt évek tavaszai később kezdődtek, és hűvösebbek is voltak, ha szeretnénk az idén a belvárosi lakás teraszán nőtt paradicsomot enni, vagy saját fűszereket használni a főzéshez, most kell elkezdeni a készülődést. Adunk pár tippet hozzá.