Öveket fel – hernyófogó öv

Csodálatos formában vannak a levéltetű kolóniák a gyümölcsfáinkon, hisz a velük szimbiózisban élő hangyák őrzik és védik őket. Mi történik, ha a hangyákat valamilyen okból nem engedjük, hogy a fára feljussanak?

A feketeberkenye

Titokzatos fekete színben pompázik a feketeberkenye, más néven arónia termése. Nem csoda, hiszen ez az egyik legegészségesebb kerti gyümölcs. Könnyen termeszthető, szerény igényeket támaszt. Lássuk, miről is van szó!

Ráspollyal támadó muslica

Pár éve kezdett elterjedni Európában és sajnos hazánkban is jelen van. Behurcolt faj, természetes ellenségei pillanatnyilag nincsenek, ezért akár 90 %-os pusztítást tud végezni a gyümölcsösökben, többek közt szamócában, málnában, szederben, áfonyában, szőlőben, barackokban, szilvában.

Ribiszke és közméte

A köszméte és a ribizkék számára szinte minden házi kertben találhatunk megfelelő helyet. Nagy előnyük, hogy aránylag kis területe foglalnak el, elviselik a részleges árnyékot és a párás mikroklímát, gyorsabban fordulnak termőre, mint a gyümölcsfák és növényvédelmük is egyszerű.

Gyümölcsfák ültetése

Egy olyan témával foglalkozunk, mely a gyümölcs termő növény egész életére kihat. Éppen ezért nagyon fontos a fa helyének gondos előkészítése.

Monília fertőzés elleni védekezés az ökológiai meggy- és cseresznyetermesztésben

A moníliát gombák okozzák. Közülük 2006-ig csak két jelentős termésveszteségeket okozó faj volt jelen Magyarországon, de már már háromról kell szót ejtenünk.

Alma, körte szedése

Kezdjük el az alma szedést! Fajtától és évtől függ, melyik fajta mikorra érik be.

Meddő virágpompa

Nagy csalódás, ha a gyümölcsfa gazdagon virágzik, még sem látunk rajta termést. A gyümölcs fejlődése tavasszal kezdődik, amikor a virágpor a bibére kerül és megtörténik a megtermékenyülés.

Kedvencünk: a szamóca

A nyár vége és a kora ősz a legalkalmasabb időszak a szamóca ültetésre, mivel a tél előtt még jól meg tudnak gyökeresedni a palánták.

Miért kell az almafákat metszeni?

Az almafák metszésére a januártól március közepéig tartó időszak alkalmas, amikor a rügyek még nyugalmi állapotban várakoznak.

Levélpirosító ribiszke-levéltetű

Gondterhelt hobbikertészek szoktak a telefonos kerti tanácsadóhoz fordulni azzal, hogy pirosas hólyagok jelentek meg a ribiszkék levelén. A Bajor Kertakadémia munkatársai a következő felvilágosítás adják.

Növényajánló: A húsos som

Nyárutón és kora ősszel érdemes gyűjteni ezt az ízletes vadgyümölcsöt. Középhegységeink elterjedt cserjéje, sok helyen megtaláljuk erdőszéleken és nyílt helyeken. Édes-savanykás gyümölcsei akkor igazán ízletesek, amikor már sötét bordóra értek.

A cseresznyelégy és a gyümölcsdarazsak elleni biológiai növényvédelem lehetőségei

A cseresznyelégy a cseresznye- és meggytermesztés legfontosabb kártevője. Lárvája okozza a cseresznye, és ritkábban a meggy kukacosságát és korai rothadását.

Ha kukacos a szilva

Szilva- és almafákon okoznak sokszor komoly károkat a poloskaszagú gyümölcsdarazsak (Hoplocampa fajok). E kevéssé ismert kártevők kisméretű darazsak, melyek tavasszal a szilva- és almavirág csészeleveleibe helyezik tojásaikat.

A meggyfajták monília fogékonysága

A Monília laxa a meggy igen veszélyes kórokozója. Nemcsak a termést teheti tönkre, hanem nagyfokú ágelhalást is okozhat, amely hosszabb idő elmúltával a fa pusztulásához vezethet.

Almamoly elleni védekezés a biokertben

Az almamoly az almatermésű gyümölcsfák egyik legfontosabb ellensége. E kártevő lárvája okozza a kukacos almát, ami miatt a gyümölcs idejekorán lehullik és kárba vész, vagy pedig a szüretelt almát teszi fogyaszthatatlanná, de legalábbis gusztustalanná.

Tavaszi lemosó permetezés a gyümölcsösben, szőlőben

A kora tavaszi időszak egyik legfontosabb növényvédelmi teendője a lemosó permetezés, amelyet évente érdemes megismételni.

Legutóbbi bejegyzések