A Szövetség a hazai ökológiai gazdálkodás civil szervezeteit összefogó, országos ernyőszervezet, mely közel 4 évtizede dolgozik az ökológiai gazdálkodás, valamint az ökotermékek népszerűsítésén.
Elsődleges célja az ökogazdálkodás és -termékfeldolgozás elterjesztése, valamint az ökotermékek fogyasztásának népszerűsítése.
Tevékenységeink:
- Biokultúra ökopiac szervezése minden szombaton
- Rendezvények a nagyközönségnek és a szakmának
- Elismerések átadása a legjobbaknak: Pro Biokultúra díjak, Év bioterméke, valamint Év Biogazdája és Év Biogazdasága díjak
- Érdekképviselet hivatalos szervek felé
- Ingyenesen letölthető ismeretterjesztő kiadványok
- Webshop működtetése szakkönyvekkel
- Szakkönyvtár működtetése
Amennyiben ökogazdálkodással kapcsolatban kérdése van, keressen minket: Elérhetőségeink
A Magyar Biokultúra Szövetség regionális és szakmai egyesületek ernyőszervezete, tagjai csak egyesületek lehetnek. Magánszemélyként, cégként ezek bármelyikéhez csatlakozhat. A belépés feltételeit és a tagdíjat minden tagegyesületünk saját hatáskörében szabja meg. Keresse őket elérhetőségeiken: Tagszervezeteink
A két elnevezés ugyanazt jelenti, hivatalosan az ökológiai gazdálkodást használjuk. Egy fenntartható, jogszabályilag védett mezőgazdasági rendszert értünk alatta. Lényegét, amelynek szellemében a jogszabályokat megalkották, így foglalhatnánk össze:
- környezeti, szociális és gazdasági szempontból egyaránt fenntartható,
- egészséges termékeket, élelmiszereket állít elő
- óvja a talaj termékenységét, mint a sikeres gazdálkodás kulcsát
- előtérbe helyezi a növények, az állatok és a talaj természetes egyensúlyát
- célul tűzi ki a környezet állapotának javítását
- csökkenti a külső erőforrások bevitelét
- nem alkalmaz szintetikus trágyákat és növényvédő szereket
- a természet folyamatait engedi érvényesülni a terméshozam és az ellenálló képesség növelése érdekében.
Ezek a szempontok alapján alakították ki az ökológiai gazdálkodás jogszabályait.
A két megnevezés azonos értelmű. Jogilag védett, mely termékek kerülhetnek „bio- ” vagy „öko- ” előtaggal forgalomba, vagyis ez nem szubjektív megítélés kérdése.
Az EU jogszabályok értelmében azok a mezőgazdasági termékek, élelmiszerek és takarmányok forgalmazhatók ökológiai (biológiai, öko, bio organikus) jelöléssel, amelyeket a jogszabályok betartásával, elismert ellenőrző szervezet ellenőrzése mellett állítottak elő, illetve importáltak, és amelyek megfelelőségéről az ellenőrző szervezet tanúsítványt állított ki.
A tanúsítvány birtokában ökológiai jelöléssel, vagyis biotermékként, más szóval ökotermékként forgalmazható az adott termék. A felsorolt jogszabályok nemcsak a termék előállításról, hanem a csomagoláson található jelölés szabályairól is rendelkeznek.
Fontos tudni, hogy a minősítés nem utólagos laboratóriumi vizsgálatok, hanem a teljes előállítási folyamat alapján történik.
Attól függ, csomagolt vagy csomagolatlan termékről van szó.
Csomagolt termék esetén:
Az ökotermékek jelöléséről is pontosan rendelkezik a jogszabály, ami szerint nem csupán a bio eredetre kell utalni, hanem fel kell tüntetni az utolsó ellenőrző szervezet nevét és kódszámát.
Pl. Bioszilvalekvár; Ellenőrizte Biokontroll Hungária Nonprofit Kft., HU-ÖKO-01.
Az utolsó ellenőrzést végző szervezet logója is felkerülhet a csomagolásra, de aminek mindenképpen rajta kell lennie az az EU BIO logo.
Csomagolatlan termék esetén:
például ömlesztett zöldség, gyümölcs esetén kérd az árustól a tanúsítványt.
Keresse az EU bio logót és alatta az ellenőrző szervezet kódját, valamint az áru származási helyét.
HU-ÖKO-01
Magyar mezőgazdaság
A csomagolatlan termékeken természetesen nem kötelező az EU bio logo és a tanúsító szervezet feltüntetése. Önnek, mint fogyasztónak, ilyen helyzetben joga van kérni az eladótól a bio eredetet igazoló minősítő tanúsítványt és annak mellékletét vagy informálódhat a jelölésen feltüntetett ellenőrző szervezetnél.
A Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. tanúsítványainak ellenőrzésére itt van lehetőség: Tanúsítványkereső
Magasabb kockázat és kisebb hozam a termelésben
A biogazdálkodásban a gombás, baktériumos betegségek és a kártevő rovarok, atkák ellen csak néhány biztonságos, fel nem szívódó szer használható. Ezek nem veszélyeztetik egészségünket, környezetünket, ugyanakkor nem lehet velük olyan megsemmisítő csapást mérni a kártevőkre és kórokozókra. A termés akár 90%-át megsemmisülhet a kórokozónak kedvező időjárási körülmények között.
A gyomok és a vadak elleni védekezés sem történhet vegyszeresen.
A nyers alapanyagok megtermelése sokkal kockázatosabb a termelő számára. A megfelelő mennyiségű és minőségű alapanyag termeléshez elegendő tápanyaghoz kell jutnia a növénynek, melyet a talajból vesz fel. Ökológiai mezőgazdálkodásban a talaj természetes tápanyag szolgáltatására kell támaszkodni, kiegészítésként csak természetes anyagok használhatóak fel. Szigorú előírásoknak megfelelő és tanúsítvánnyal rendelkező baktérium készítmények is kijuttathatók, amelyek a talajban lévő tápanyagok könnyebb felvehetőségét szolgálják. Mindezek együttesen sem adnak annyi könnyen felvehető tápanyagot a növényeknek, mint a mesterséges hozamfokozók, műtrágyák, amelyek könnyen felvehető és a növény által is mozgósítható tápanyagaikkal megpuffasztják a növényt.
Biogazdálkodás során a talaj kizsigerelésének elkerülése miatt kevesebb magot, csírát vetnek 1 ha területre, amelynek következménye, hogy kevesebb a betakarított termény is. Az eleve kevesebb csíraszám mellé jön a gyomok elnyomó hatásából származó ritkulás vagy a vadkár. A környezetet is óvó eljárások az egészséges, bioélelmiszer előállítás során kevesebb termést jelentenek, amit az árak felemelésével kompenzál a gazda.
Nagyobb kézi munkaerő igény
A biotermékek előállításához több emberi munka szükséges, sokszor a gépek hiánya és a terület nagysága miatt is kézi munkaerőt alkalmaznak. A vegyszeres gyomirtás nem engedélyezett, ezért szükség lehet kapálásra, gyomlálásra. A nagyobb kártevők kézzel történő összegyűjtése sem szokatlan, vagy a fertőzött növényi részek levágása és összegyűjtése. A kézi munkaerő pedig időigényes és költséges.
Járulékos költségek
A biogazdának és gazdaságának sok feltételnek meg kell felelnie, amit az Európai Uniós jogszabályok előírnak. A bizonyíték, hogy a gazda ezeket a jogszabályokat betartotta, a tanúsítvány, amelyet a hazai ellenőrző szervezet ad ki. A terület és az egyes termékek, a termelési ágazatok és tevékenységek mind külön tanúsítványt kapnak, melynek ellenőrzése természetesen pénzbe kerül.
A biotermékek általában többe kerülnek, mint nem bio megfelelőik, így jogosan merül fel a kérdés: A fogyasztó milyen többlet értéket kap, ha a bio élelmiszert választja?
2009-ben lezárult egy EU-s nemzetközi kutatómunka, amelyben 31 európai kutatóintézet és egyetem vett részt. Munkájukból száznál több tudományos cikk született. Ez a program az alábbiakat állapította meg:
- A bio növények több szárazanyagot tartalmaznak.
- Több bennük az ásványi anyag.
- Több antioxidánst (fenolt és szalicilsavat) tartalmaznak, amelyek védenek a ráktól, szív- és keringési rendellenességtől.
- Az állati termékekben több a többszörösen telítetlen zsírsav, amely véd a szívbetegségtől.
- A biotermékek 94-100%-a egyáltalán nem tartalmazott növényvédő szereket.
- A biozöldségek kb. 50%-kal kevesebb nitrátot tartalmaztak (a nitrátok rákkeltőek, a diabetes és az Alzheimer-kór kialakulásával hozhatók kapcsolatba).
- A biogabonák a konvencionálishoz hasonló mennyiségben tartalmaznak mikotoxinokat.
Forrás: Biokontroll Hungária Nonprofit Kft.
A genetikailag módosított szervezetek (röviden: GMO-k, az angol Genetically Modified Organisms kifejezésből) olyan szervezetek, amelyek genomját, vagyis génállományát molekuláris géntechnológiai eljárásokkal a természetben elő nem forduló módon változtatták meg. Ezzel a technológiával lehetőség nyílik egy élő szervezet kiválasztott génjeinek, génszakaszainak átültetésére egy másik élő szervezetbe, új tulajdonságokkal felruházva azt. A génátvitel nem-rokon fajok esetén is lehetséges. Alaptörvényünk eleve tiltja a genetikailag módosított növények nem kísérleti célú termesztését. Az ökológiai gazdálkodás előírásai ezen túlmenőlen kizárják a génmódosított növények felhasználását, pl. takarmányként nem etethető génmanipulált szója. Az ökológiai gazdálkodás előírásai azért tiltják a génmanipulált szervezetek felhasználását, mert az egészségügyi és környezeti szempontból beláthatatlan kockázatot hordoz.
De igen. Az ökológiai gazdálkodáshoz engedélyezett készítmények nem veszélyeztetik egészségünket, környezetünket és nem szívódnak fel a növények szöveteibe.
Vannak ökológiai gazdálkodáshoz engedélyezett készítmények, olyanok is, amelyek Szövetségünk végjegyével kerülnek forgalomba: Védjegyes partnereinket és termékeik.
Ellenőrző szervezetünk elkészítette azoknak a készítményeknek a jegyzékét, amelyek hatóanyaga megfelel az ökológiai gazdálkodás jogszabályainak, a listát itt találja.
Javasoljuk, hogy saját kertjében is csak ezeket a növényvédő szereket használja.
Hangsúly a problémák megelőzésén van. Egy biogazda mindent megtesz, hogy állatai egészségesek maradjanak. Gondoskodik a megfelelő takarmányról, a szabad levegőn való mozgás lehetőségéről és a stresszmentes körülményekről.
Ha mégis felüti fejét valamely betegség, elsősorban természetes gyógymódot alkalmaz (gyógynövényeket, homeopátiát, akupunktúrát), de ha az állat állapota megköveteli, nem hagyja szenvedni, és szükség esetén gyógyszerekkel kezeli a betegállatot, de soha nem rutinszerűen. Antibiotikum használata után az egészségügyi várakozási idő kétszeresére nő, mint a konvencionális gazdaságokban.
Néha előfordul, de nem ez a jellemző, hiszen a biogazdálkodás nem azt jelenti, hogy lemondunk a növényvédelemről, hanem azt, hogy más eszközökhöz nyúlunk a termés megóvása érdekében. A megelőző intézkedések mellett vannak olyan készítmények, amelyek használhatók biogazdaságokban is. Alma esetében például az almamoly lárvája, vagyis a leggyakoribb „kukac” ellen gyakran használnak ránk nézve veszélytelen baktérium, illetve vírus készítményt.
Általánosságban azt mondhatjuk, hogy a gombás, baktériumos betegségek és a kártevő rovarok ellen a biogazdaságokban is alkalmazható néhány biztonságos, fel nem szívódó szer, például rézsók, elemi kén, olajos készítmények, mikrobiológiai készítmények. Ezek nem veszélyeztetik egészségünket, környezetünket, ugyanakkor nem lehet velük olyan megsemmisítő csapást mérni a kártevőkre és kórokozókra, mint az általánosan használatos szintetikus permetező szerekkel. Előfordul például, hogy az alma kukacos vagy a zöldségen rágásnyomot látunk. Ezek apró szépséghibák, és sokkal jobban járunk velük, mintha felszívódó növényvédő szerek maradványai jutnának szervezetünkbe.
Egyáltalán nem! Szinte minden megszokott élelmiszerünk beszerezhető bio minőségben. Kínálnak például bio füstölt szalonnát, bio fehér kenyeret, bio bejglit, sőt biobort és sört is.
Nem, sőt gyakran ízletesebbek, illatosabban, mint nem bio megfelelőik, hiszen előállításuk során nemcsak mennyiségi szempontok érvényesülnek. Mivel azonban ízlésekről nem érdemes vitatkozni, marad a személyes megtapasztalás, látogasson el a Biokultúra Ökopiacra!
Biotermékeket több értékesítési csatornán keresztül kínálnak, például háztól, helyi piacon, bioboltban, drogériában, szupermarketben, webáruházban, és természetesen a Biokultúra Ökopiacon, ahol minden élelmiszer bio.
Sajnos sokszor jogszerűtlenül használják a „bio” megnevezést, főleg szóban, ezért ajánljuk cikkünket: Hogyan azonosítom vásárláskor a biotermékeket.
Törekszünk arra, hogy a Biokultúra Ökopiac minél nagyobb választékkal várja a vásárlókat, ezért mindenféle bioterméknek helye van a kínálatban.
Az árusítás feltétele a tagsági viszony a Szövetség bármelyik tagszervezeténél. Csak a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. által tanúsított termékek forgalmazhatók, ami vonatkozik a saját előállítású termékekre és a kereskedelemre. Ez alól kivételt jelentenek a piaci hangulathoz hozzá tartozó kézműves termékek.
Ha Önnek Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. által tanúsított terméke van és szeretne árusítani az Ökopiacon, kérjük, vegye fel a kapcsolatot piacfelügyelőnkkel:
Szalkai Gergely
Tel: +36 30/435-5680
e-mail: okopiac@biokultura.org
Számos kiadványt megvásárolhat személyesen az irodánkban vagy interneten a Webshopunkon keresztül.
A Magyar Biokultúra Szövetség szakkönyvtára ezen felül széles választékban kínál biogazdálkodással, táplálkozással, termesztéssel és egyéb ökológiai gazdálkodáshoz kapcsolódó könyveket, folyóiratokat.
Ezen felül ingyenes biogazdálkodással kapcsolatos kiadványokat is talál a Szövetség honlapján. Kiadványainkat megtekintheti az alábbi linkeken:
Ingyenesen letölthető e-bookok
Letölthető Biokultúra újságok
Hasznos biokiskerti tanácsokat és anyagokat gyűjtöttünk össze a honlapunk Ökokerti tanácsok menüpont alatt.
Biokultúra újságot előfizetni a kiadónál, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft-t lehet az alábbi elérhetőségeken:
Biokontroll Hungária Nonprofit Kft.
Pásztai Viktória lapmenedzser és hirdetésszervező
Tel: 1/336-1122; 1/336-1123 (129-es mellék)
pasztai.viktoria@biokontroll.hu
A Biokultúra újság a Szövetség webshopjában is elérhető és megvásárolható, de megrendelni, csak a kiadónál lehet!
A Vetési naptár azon a megfigyelésen alapul, hogy az égitestek mozgása hatással van a növények és más szervezetek életfolyamataira. A vetési naptár olyan segédeszköze a kertésznek, amellyel hatékonyabbá teheti a munkáját. A naptár használatát a kiadvány részletesen ismerteti, röviden így foglalható össze: A növényeket a fogyasztott növényi rész szerint 4 csoportba osztjuk. Vannak gyökér növények (pl. sárgarépa), levél növények (pl. saláta), virág növények (pl. levendula) és termés növények (pl. tökfélék). A konstellációk alapján megkülönböztetünk gyökér, levél, virág és termésnapokat. A gyökér növényeket legjobb gyökérnapon vetni és kapálni, a levélnövényeket levélnapon, és így tovább. A felszálló és leszálló holdfázis alapján az ültetést és a metszést tudjuk jól időzíteni. A vetési naptár minden évben december közepe környékén jelenik meg, a készlet erejéig beszerezhető irodánkban, vagy megrendelhető postai utánvéttel, illetve banki átutalással fizetve a Webshopunkon keresztül. A részletekről, a Vetési naptár megjelenésének idején a honlapunkról vagy a Hírlevelünkből értesülhet.
Nem, erre semmi szükségük nincs, mert bioban sem tilos permetezni. Vannak készítmények, amelyeknek árt az erős sugárzás, ezeket tényleg nem a legnapfényesebb órákban juttatják ki. Hasonló mondható el azokról a szerekről, amelyek magasabb hőmérsékleten perzselhetnek.
Ellenőrző szervezetünk elkészítette azoknak a készítményeknek a jegyzékét, amelyek hatóanyaga megfelel az ökológiai gazdálkodás jogszabályainak, a listát itt találja.
Egy ilyen hely biztos van, a Biokultúra Ökopiacunk, ahol minden élelmiszer bio.
Nyitva minden szombaton, 6-13 között. Budapest XII. kerületében, barátságos és kulturált környezetben.
A kínálat rendkívül széles: vegyes zöldség és gyümölcs, (kecske) tej, túró, tejföl, sajtok, méz, füstölt- és tőkehús, valamint feldolgozott húsáru, lekvárok, ivólevek, csírák, import csomagolt biotermékek, száraz élelmiszer, minimális mennyiségben kozmetikumok, savanyúságok, savanyított termékek, továbbá kézműves termékek, könyvek, kiadványok stb. kaphatóak.
Itt minden élelmiszer bio, melynek ellenőrzéséről a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft, mint a Magyar Biokultúra Szövetség ellenőrző szervezete gondoskodik. Éves szinten közel 100 árus kínálja bioportékáit. A magyar biogazdák felhozatala mellett beszerezhetők import árucikkek is.
A kínálat rendkívül széles: vegyes zöldség és gyümölcs, (kecske) tej, túró, tejföl, sajtok, méz, füstölt- és tőkehús, valamint feldolgozott húsáru, lekvárok, ivólevek, csírák, import csomagolt biotermékek, szárazélelmiszer, minimális mennyiségben kozmetikumok, savanyúságok, savanyított termékek, továbbá kézműves termékek, könyvek, kiadványok stb. kaphatóak. Mindemellett lehetőség van meleg étkezésre, forró italok fogyasztására.
Az Ökopiac egyik szegletében kaptak helyet és színesítik a termékkínálatot a kézművesek.
Csak a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. ellenőrzésében lévő biogazda vagy gazdaság, illetve kereskedő árusíthat piacunkon.
Piacfelügyelőnk és a Biokontroll munkatársai rendszeresen ellenőrzik, hogy a standokon csak tanúsított termékek legyenek. A maximális biztonság érdekében – bár nem lenne kötelező – szúrópróba szerűen végeztetünk több mint 400 hatóanyagra kiterjedő növényvédőszer-maradvány vizsgálatot.
Az árusok listája és kínálatuk az Ökopiac honlapján megtekinthető: www.okopiac.hu.
Az árusokkal készült interjúkat honlapunk Interjú ökopiaci árusainkkal menüpontja alatt talál.
A Biokultúra Ökopiac a Facebookon, Instagramon és Twitteren is megtalálható, ahol folyamatosan teszünk közzé ökopiaci híreket, interjúkat, árusaink akcióit, friss információkat, felhívásokat.
Kövessen minket!
Ha az ökopiacos információk mellett szívesen olvasna más „bios” híreket is, iratkozzon fel elektronikus hírlevelünkre, melyet minden hónap elején friss hírekkel, információkkal, ötletekkel, hazai és külföldi cikkekkel juttatunk el tagszervezeteink tagjainak és a feliratkozóknak.
Sajnos nem. Míg a „biotermék” megnevezés jogszabályilag védett, a „biobolt” nem. Ugyanolyan módon kell egy bioboltban is ellenőrizni a terméket, mint bármely más üzletben. Ehhez nyújt segítséget cikkünk: Hogyan azonosítom vásárláskor a BIOtermékeket?
Az ökológiai gazdálkodásra vonatkozó Európai Uniós, valamint hazai jogszabályok hatálya az alábbi termékcsoportok előállítására terjed ki:
- növények és gombák termesztése és gyűjtése
- állattartás, állati termékek előállítása fajok szerint
- élelmiszerek (feldolgozott termékek)
- takarmányok
- vetőmagok, vegetatív szaporító anyagok
Az ökológiai gazdálkodás jogszabályait a tapasztalatoknak és az új kihívásoknak megfelelően szükség szerint időről időre módosítják, kiegészítik. Az adott időpontban érvényben lévő jogszabályokról az ellenőrző szervezet honlapján is lehet tájékozódni itt: https://www.biokontroll.hu/ellenorzes-es-tanusitas/jogszabalyok
A jogszabályok értelmezése nem könnyű feladat, ezért a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. alap-feltételrendszert dolgozott ki. Ebben az előírásokat tevékenységi körök szerint, közérthető formában tanulmányozhatják az érdeklődők. Az ellenőrző szervezettel kötött szerződés keretein belül a gazdálkodó ezeknek az előírásoknak a betartását vállalja, ezért a szerződés aláírása, vagyis az ökológiai gazdálkodásra való átállás megkezdése előtt elengedhetetlen ezek megismerése.
Az ökológiai gazdálkodásra való áttérés olyan döntés, amely alapos előkészítést igényel. Azt javasoljuk, aki ezt tervezi, először ismerje meg az ökológiai gazdálkodás előírásait és az ellenőrzés rendszerét.
Bővebb információt ellenőrző szervezetünk honlapján talál: Biokontroll Hungária Nonprofit Kft.
További segítségért forduljon bizalommal Szövetségünk munkatársaihoz: Elérhetőségeink
Támogatási lehetőségekről információk: Ökotámogatás
Az ökológiai gazdaságokban a növények tápanyag-ellátása sokféle természetes anyaggal biztosítható.
Növényvédelemhez tilos a szintetikus, a növényi szövetekbe felszívódó szerek használata, a hangsúly a betegségek és a kártétel megelőzésén van. Az ökológiai gazdálkodás előírásai azonban lehetővé teszik egyes biztonságos, felületi (vagyis nem felszívódó) készítmények használatát.
Az ökológiai gazdaságokban tartott állatok nem kaphatnak hozamfokozókat, illetve rutinszerű antibiotikumos kezelést. Betegség esetén a szelíd gyógymódokat, például a gyógynövényeket részesítik előnyben, illetve az olyan természetes anyagokat, amelyek kedvező hatással vannak az állatok kondíciójára.
Ellenőrző szervezetünk, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. összeállított egy listát azokról a készítményekről, amelyek hatóanyagaik alapján megfelelnek az EU bio rendeletek előírásainak: Felhasználható készítmények
Egyes készítmények Szövetségünk logójával kerülnek forgalomba: Védjegyes partnereink és termékeik
Lehetnek olyan készítmények, amelyek megfelelnek az előírásoknak, de a gyártó nem kezdeményezte a listára kerülést. Kétség esetén kérjük, forduljon ellenőrző szervezetünkhöz: Biokontroll Hungária Nonprofit Kft elérhetőségei. Minden készítmény az engedély-okirata szerint alkalmazható.
Keresse őket elérhetőségeiken: Tagszervezeteink
Magánszemélyként, cégként ezek bármelyikéhez beléphet. A belépés feltételeit és a tagdíjat minden tagegyesületünk saját hatáskörében szabja meg.
Elektronikusan megjelenő Hírlevelünket minden hónap elején friss hírekkel, információkkal, ötletekkel, hazai és külföldi cikkekkel juttatjuk el tagszervezeteink tagjainak és a feliratkozóknak.
Közösségi média:
Keresse a Szövetség facebook oldalát és kövessen minket!
És nem utolsó sorban olvasgassa honlapunkat.